top of page

Dysplazja stawów - czyli rozluźnienie  struktur stawowych, jest częstym problemem, z którym spotykamy się w praktyce. Problem dotyczy głównie zwierząt szybko rosnących, głównie ras dużych. Pierwsze oznaki, na które powinien zwrócić  uwagę właściciel, to sztywność po wstaniu, ustępująca po "rozchodzeniu się", a także niechęć do zabawy i biegania.

Niezmiernie ważne jest, by lekarz prowadzący szczeniaka zalecił badanie RTG, które najlepiej wykonać w wieku 2-4 miesiąca życia zwierzęcia. Tak wczesne badanie ma na celu wychwycenie pierwszych objawów nieprawidłowego rozwoju stawów biodrowych.


Na radiogramie wykonanym w prawidłowy sposób można określić ewentualne zmiany. Do wykonania RTG w kierunku dysplazji zwierzę układa się w pozycji na grzbiecie, z kończynami miednicznymi odwiedzionymi do tyłu. Aby wykonać prawidłowe zdjęcie RTG oraz badanie stawów biodrowych, tzw test Ortolaniego, zwierzę musi zostać znieczulone.

W przypadku, kiedy po badaniach stwierdza się zmiany struktur stawowych, należy podjąć decyzję odnośnie dalszego postępowania. Pamiętać należy o tym, że na dysplazję stawów biodrowych mają wpływ oprócz dziedziczonych genów także takie czynniki jak nadmierna masa ciała, zbyt duża ilość ruchu młodego zwierzęcia. Przy prowadzeniu pacjenta z problemem dysplazji uwzględnić należy wszystkie czynniki - zapobiegać otyłości, stosować preparaty grupy chondroprotetyków, utrzymywać odpowiednią masę mięśniową.

Leczenie chirurgiczne, które stosuje się u zwierząt dotkniętych problemem dysplazji, uzależnione jest od wielu czynników, jak na przykład wieku pacjenta i stopnia zaawansowania zmian.

Co to jest dysplazja stawów biodrowych?: News
bottom of page